Ultramaratonul Rubicon 2024: De la Chișinău la București, în 52 de ore

Emoții mari pentru participanții la ultramaratonul Rubicon 2024, care duminică au ajuns la punctul final în capitala României. În cadrul acestei competiții extraordinare, sportivii au străbătut o distanță de 478 de kilometri între Chișinău și București într-un timp record de doar 52 de ore. La final de cursă, participanții s-au unit într-o horă.

Cursa a fost structurată în mai multe etape care au avut loc pe parcursul zilei și pe timp de noapte, cuprinzând distanțe care au variat între șapte și 15 kilometri fiecare. Traseul, parcurs în totalitate în 52 de ore, a traversat diverse regiuni, inclusiv Chișinău, Găgăuzia, patru raioane din Republica Moldova - Ialoveni, Cimișlia, Taraclia și Cahul. Au urmat cinci județe din România - Galați, Brăila, Buzău, Ialomița și Ilfov, precum și capitala București. La final de maraton, participanții s-au unit într-o horă mare.

Amintim că startul ultramaratonului a fost dat vineri din Piața Marii Adunări Naționale de la Chișinău. Evenimentul a fost organizat de către o asociație sportivă cu sprijinul Ministerului Educației și Cercetării din Republica Moldova, în parteneriat cu Agenția Națională pentru Sport din România.