Sheriff Tiraspol a câștigat un nou episod din clasicul fotbalului moldovenesc. "Galben-negrii" s-au impus în derby-ul cu Zimbru Chișinău

Sheriff Tiraspol a câștigat derby-ul etapei a 4-a din play-off-ul Super Ligii cu Zimbru Chișinău, scor 4:1. Cu această ocazie, formația tiraspoleană a repurtat prima victorie în faza a doua a campionatului.

FC Sheriff
Sursa: FC Sheriff

"Viespile" au deschis scorul în minutul 15. Joao Paolo l-a driblat pe portarul Nicolae Cebotari și a înscris din câțiva metri. Peste alte 14 minute, fratele geamăn al caboveridanului, Joao Paulinho a restabilit egalitatea. Sheriff-ul nu a resimțit acest șoc și a însris de două ori până la pauză. Mai întâi columbianul Wilinton Aponza a marcat pentru 2:1, iar același Jao Paolo a majorat avantajul echipei sale în minutul 45+1.

"Galben-negrii" au început tare și repriza secundă. Burkinabezul Cedric Badolo a înscris al patrulea gol al Sheriff-ului în minutul 46. După această victorie, tiraspolenii au urcat pe locul 3 în clasament cu 6 puncte la activ, la 4 de liderul Petrocub Hâncești. De partea cealaltă, Zimbru a rămas pe locul 2 cu 7 puncte.

Într-o altă partidă a etapei a patra din play-off, Dacia-Buiucani Chișinău și CSF Bălți au a remizat scor 1:1. Dumitru Bivol a deschis scorul în minutul 82, iar bălțenii au egalat în minutul 90+4 prin Cristian Păscăluță.

"Conducând cu 1:0 și să încasezi gol la ultima fază, te face să nu ai cuvinte la acest interviu. Am așa o stare în care este greu să mă liniștesc.", a declarat Viorel Frunză, antrenor Dacia-Buiucani

"Un meci foarte slab din partea noastră. Am făcut sute de greșeli. Dacă vrem mai mult, trebuie să evităm astfel de momente. Acesta este nivelul nostru. Sper că cu fiecare antrenament vom fi mai buni.", a menționat Veaceslav Rusnac, antrenor CSF Bălți

În etapa a 5-a, Zimbru va juca pe teren propriu cu Petrocub, Dacia-Buiucani va găzdui pe Milsami , iar Sheriff va primi replica formației CSF Bălți.