Avem intrigă în Superligă! Sheriff a învins Dacia-Buiucani și s-a apropiat la 2 puncte de liderul Petrocub

Sheriff Tiraspol își menține în viață speranțele la titlu în Superliga moldovenească de fotbal. Gruparea din stânga Nistrului s-a impus fără drept de apel pe teren propriu în fața Daciei Buiucani cu 3-0. Și Zimbru Chișinău rămâne în cursă în urma victoriei cu 3 la 1 în fața lui Milsami din etapa a șasea.

FC Sheriff
Sursa: FC Sheriff

Sheriff Tiraspol a defilat în repriza secundă a partidei de acasă cu Dacia-Buiucani. După un sec 0:0 în prima parte, campionii ultimilor ani au deschis balul deja în minutul 46 prin Rașid Akanbi. Doar 9 minute mai târziu oaspeții au rămas în inferioritate numerică, Ștefan Efros fiind eliminat pentru un fault dur. Ricardinho și Cedric Badolo din penalty au conturat victoria gazdelor cu scorul de 3:0.

"Așa cum am jucat într-a doua repriză, așa ar fi trebuit să jucăm toată partida. Să fim mai activi și să dominăm la capitolel posesia mingii.", a declarat Victor Mihailov, antrenor Sheriff Tiraspol

"Am intrat mai relaxat într-a doua repriza. Dintr-un corner am luat gol și deja ne era mai greu. Trebuia mai mult să atacăm.", a afirmat Viorel Frunză, antrenor Dacia-Buiucani

După 6 etape disputate, Sheriff are 12 puncte la activ, cu 2 mai puțin decât liderul Petrocub și cu unul mai mult decât Zimbru Chișinău. "Galben-verzii" s-au impus în ultimul meci al rundei, tot acasă, în fața lui Milsami cu 3:1.

La pauză tabela de marcaj indica scorul de 1:1, după ce Denis Dedeciko a transformat un penalty pentru Zimbru, iar Radu Gînsari - pentru Milsami. În repriza secundă, însă, echipa-gazdă a trecut din nou în avantaj grație golului marcat de Denis Furtună în minutul 49. Apoi Justice Ohajunwa a stabilit scorul final în minutul 83.

În derby-ul etapei următoare Petrocub Hîncești va primi replica lui Sheriff Tiraspol, Zimbru se va confrunta cu Dacia-Buiucani, iar Milsami va găzduii pe CSF Bălți.