Real Madrid e aproape campioană! "Los Blancos" au învins dramatic rivala FC Barcelona

Real Madrid a câștigat într-un mod dramatic meciul de acasă cu marea sa rivală FC Barcelona! "Los Blancos" s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3-2 după ce au fost conduși în două rânduri și marcând golul decisiv în prelungiri.

Al 257-lea meci în cei peste 120 de ani de tradiție din El Clasico, s-a jucat în capitala Spaniei pe stadionul Santiago Bernabeu, iar oaspeții au deschis scorul după doar 6 minute, când Andreas Christensen a marcat în urma unui corner executat perfect de Raphinha. Gazdele au egalat prin Vinicius junior, care a transformat un penalty.

Barça a preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj în minutul 69 prin golul lui Fermin Lopez, dar "Los Blancos" au egalat la doar patru minute distanță prin Lucas Vazquez.

Când nimeni nu mai credea, deja în prelungiri, Realul a dat lovitura de grație. Jude Bellingham a înscris golul victoriei în minutul 90 plus 1, stabilind astfel scorul final de 3-2.

"Bineînțeles că este un pas important spre câștigarea titlului în La Liga. Acum avem un avans confortabil. Evident, nu ne putem relaxa prea mult pentru că nu s-a terminat campionatul și mai avem de luat câteva puncte în următoarele meciuri. Va fi și o modalitate bună de a ne pregăti pentru semifinalele Ligii Campionilor.", a declarat Carlo Ancelotti, antrenor Real Madrid

De partea cealaltă, Xavi Hernandez, antrenorul catalanilor, a acuzat arbitrajul de unele decizii.

"Înainte de meci ați întrebat despre arbitru și eu am răspuns că vreau să nu iasă în evidență și să ia decizii corecte. Ei bine, a eșuat la ambele capitole. Mare păcat!", a afirmat Xavi Hernandez, antrenor FC Barcelona

În urma acestui rezultat, liderul clasamentului, Real Madrid s-a distanțat la 11 puncte de secunda clasată, FC Barcelona, cu 6 etape înainte de finalul campionatului.