Stop cardiac pe terenul de fotbal

Momente de șoc și groază în timpul unei partide din etapa a 28-a a ligii a treia spaniole de fotbal dintre FC Cordoba și Racing Ferrol. În minutul 11, la scorul de 1:1, din senin, fără să fi avut vreo interacțiune cu un adversar, un jucător al gazdelor s-a prăbușit inert pe teren, declanșând panica.

Fundașul central Dragiša Gudelj a suferit un infarct, medicii intervenind de urgență. Timp de 7 minute i-au făcut masaj cardiac până să-și recapete cunoștința și să fie urcat în ambulanță pentru a fi transportat la spital.

Fotbalistul sârb născut în Olanda, la Breda, și-a revenit în timp ce era pe targă, s-a ridicat în fund cu intenția de a reintra pe teren, însă evident că doctorii nu i-au permis și l-au urcat în Ambulanța Salvării intrată pe gazon.

Dragiša a părăsit stadionul "Nuevo Arcangel" în aplauzele publicului și a fost internat pentru a putea fi supravegheat și supus unor investigații amănunțite.

Jucătorii s-au speriat și n-au mai vrut să continue jocul, iar arbitrul a decis să abandoneze partida. La spital, Gudelj a primit îngrijiri, iar medicii au anunțat că starea sa este una stabilă.