Sport

Corey Heim a câștigat etapa a 17-a din cadrul campionatului de automobilism NASCAR

on3.com
Sursa: on3.com

Nici accidentele nu l-au impiedicat pe Corey Heim să câștige etapa a 17-a din NASCAR. Deși s-a izbit de două ori de parapet, avariindu-și anvelopele, pilotul american a continuat cursa, iar într-un final a obținut o victorie palpitantă. Etapa s-a desfășuratat pe noul circuit stradal din cadrul bazei navale Coronado, în zona San Diego, statul California. A fost prima cursă organizată pe teritoriul unei baze militare active a Statelor Unite ale Americii.

Cursa a deschis și competiția eliminatorie de vară NASCAR In-Season Challenge, un turneu între 32 de piloți desfășurat pe parcursul mai multor etape.

Cu aproximativ 11 tururi înainte de final, Heim a intrat într-un duel intens cu Tyler Reddick și Kyle Larson, depișiindu-i în cele din urmă și obținând prima sa victorie în NASCAR.

„Sunt fără cuvinte. Poate am pus ceva bun în mașină. Habar n-am. Aveam așteptări mari înainte de această cursă. După acel incident, pur și simplu m-am resetat și am pornit la drum”, a declarat Corey Heim.

După etapa a 17-a, lupta pentru titlu s-a strâns considerabil în fruntea clasamentului. Victoria lui Corey Heim nu l-a propulsat în fotoliul de lider, însă i-a consolidat șansele pentru calificarea în play-off. Tyler Reddick, Denny Hamlin și Ryan Blaney sunt primei 3 clasați.

Etapa a 18-a este programată pe circuitul rutier de la Sonoma Raceway, unde specialiștii pe trasee tehnice precum Shane van Gisbergen și Kyle Larson sunt așteptați să fie printre favoriți.

Alexandru Rusu

Alexandru Rusu

Autor

Citește mai mult