Social

Guvernul acordă câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști decedați la Sângerei. Ședința Executivului a început cu un moment de reculegere

Guvernul a decis să acorde câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști care și-au pierdut viața în urma gravului accident rutier produs pe 23 iunie, în satul Grigoreuca din raionul Sângerei. Decizia a fost aprobată în ședința din 24 iunie, care a început cu un moment de reculegere.

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat că ajutorul financiar va fi alocat din Fondul de rezervă al Guvernului, la solicitarea Ministerului Afacerilor Interne.

„Vreau să exprim profunda tristețe pe care o simțim în urma tragediei care s-a produs la Sângerei. Doi tineri polițiști ai Republicii Moldova, Mihail Chiriac și Nicolae Drăgan, și-au pierdut viața în timp ce exercitau o datorie, aflându-se în serviciul cetățenilor și al siguranței publice. Este o pierdere grea pentru familie, pentru colegii de la Ministerul Afacerilor Interne și pentru întreaga societate”, a declarat premierul.

Șeful Executivului a precizat că Guvernul a decis să ofere sprijin financiar familiilor îndurerate.

„La solicitarea doamnei ministre de Interne, am decis împreună cu colegii din Guvern să alocăm astăzi mijloace financiare din Fondul de rezervă în scopul acordării ajutorului material pentru familiile acestor polițiști. În numele Guvernului Moldovei, vreau să transmit sincere condoleanțe familiilor îndurerate, colegilor și tuturor celor care i-au cunoscut”, a spus Alexandru Munteanu, înainte de a solicita Cabinetului să păstreze un moment de reculegere.

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a prezentat proiectul de hotărâre privind alocarea fondurilor necesare.

„Prezentul proiect are ca scop alocarea mijloacelor financiare din Fondul de rezervă al Guvernului, în valoare totală de 2 milioane de lei, pentru acordarea ajutorului material unic familiilor funcționarilor publici cu statut special din cadrul Inspectoratului General al Poliției al Ministerului Afacerilor Interne, care, la 23 iunie 2026, au fost victimele accidentului rutier din satul Grigoreuca din raionul Sângerei”, a citat ministra.

Premierul Alexandru Munteanu a comentat și imaginile video de la locul accidentului, menționând că tragedia ar trebui să determine o analiză a măsurilor de siguranță aplicate în cadrul misiunilor poliției.

„Ar trebui ca unul dintre polițiști să monitorizeze traficul. Poziționarea mașinii mi s-a părut că i-a făcut vulnerabili pe cei doi tineri. Desigur, a fost vorba și despre o coincidență tragică, însă cred că poziționarea mașinii ar fi putut fi puțin mai precaută”, a afirmat șeful Executivului.

Cei doi polițiști au murit la spital, după ce au fost loviți violent de un șofer care ar fi adormit la volan. Aceștia se aflau pe acostament, în afara autospecialei, și au suferit răni extrem de grave, inclusiv amputarea picioarelor. Mihail Chiriac avea 29 de ani, iar Nicolae Dragan, 25 de ani.

Șoferul responsabil de accident a fost reținut.

CITIȚI ȘI:

Ana Cebotari

Ana Cebotari

Autor

Citește mai mult