Politic

Remanieri și numiri la Guvern: Un nou secretar de stat și un ambasador rechemat

Alexei Cracan a fost rechemat din funcția de ambasador al Republicii Moldova în Portugalia și, prin cumul, în Regatul Maroc, iar fostul vicepremier pentru Reintegrare, Roman Roșca, revine în garnitura guvernamentală într-o nouă funcție. Deciziile au fost aprobate în ședința Executivului din 24 iunie.

Rechemarea lui Alexei Cracan, numit ambasador al Republicii Moldova în Portugalia în anul 2020, iar ulterior acreditat și ca ambasador în Regatul Maroc, cu reședința la Lisabona, a fost propusă de viceprim-ministrul și ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, fără să fie precizate motivele.

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, a propus numirea lui Roman Roșca, fost vicepremier pentru Reintegrare, în funcția de secretar de stat al Guvernului, acesta urmând să activeze în cadrul Biroului politici de reintegrare.

Într-un mesaj pe Facebook, Roșca a subliniat continuitatea obiectivelor din domeniul reintegrării și a accentuat importanța dialogului și al apropierii între comunitățile de pe ambele maluri ale Nistrului.

„Cu mare responsabilitate și determinare am acceptat funcția. Fiind originar din Tighina, am trăit personal realitățile și consecințele separării care persistă de peste trei decenii. Ulterior, am privit dosarul reintegrării din diferite perspective: din contactul direct cu oamenii afectați de această situație, din Parlament, din cadrul Comisiei speciale pentru monitorizarea și controlul parlamentar al politicilor de reintegrare și din Guvern. Funcțiile vin și pleacă. Responsabilitatea față de acest obiectiv rămâne. Apropierea comunităților de pe ambele maluri ale Nistrului, consolidarea încrederii și identificarea unor soluții viabile de reintegrare, adaptate realităților de astăzi, vor constitui prioritățile care mă vor ghida în exercitarea acestei funcții”, a menționat noul secretar de stat al Guvernului.

În cadrul aceleiași ședințe, ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, a propus încetarea raporturilor de serviciu ale directorului adjunct din cadrul Inspectoratului de Stat al Muncii, Nicolae Vasilencu, din data de 25 iunie, ca urmare a transferului într-o altă autoritate publică. Iar ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a anunțat modificări de personal în cadrul a două agenții din subordine:

„Se propune numirea domnului Victor Durbală în funcție de director al Agenției Naționale de Reglementare a Activităților Nucleare și Radiologice din data de 26 iunie”.

În acest context, Hajder a solicitat încetarea înainte de termen a detașării lui Nicolae Strolea din funcție de director adjunct al Agenției Naționale de Reglementare a Activităților Nucleare și Radiologice din data de 25 iunie și reîncadrarea imediată a acestuia în funcție de director adjunct al Agenției de Mediu.

CITIȚI ȘI:

Ana Cebotari

Ana Cebotari

Autor

Citește mai mult