Sport

Petrocub Hâncești va aborda noul sezon cu același nucleu de jucători

Petrocub Hâncești va aborda noul sezon competițional cu același lot de fotbaliști cu care a cucerit al doilea titlu de campioană a Republicii Moldova. „Petroliștii” vor susține pe 28 iunie prima partidă din cadrul noii ediții de campionat pe teren propriu, în compania Daciei-Buiucani Chișinău.

„Cel mai important este faptul că ne-am păstrat lotul de jucători din sezonul trecut. Toți fotbaliștii sunt pregătiți de noul sezon competițional, iar atmosfera în echipă este una pozitivă”, a declarat antrenorul Șota Maharadze.

Conform presei din Albania, atacantul Petru Popescu ar urma să ajungă la Egnatia Rrogozhinë, chiar adversara Petrocubului din primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Acesta, însă, se antrenează sub comanda lui Șota Maharadze.

„Nu mă interesează zvonurile din presă. Noi pregătim intens dubla manșă cu Egnatia. Sperăm să ne calificăm”, a subliniat atacantul Petru Popescu.

Mai mult decât atât, clubul din Hâncești a realizat câteva transferuri în vederea meciurilor din competițiile interne și cele din cupele europene. Doi dintre aceștia, portarul Cristian Avram și mijlocașul ofensiv Mihai Plătică, au declarat că nu au un loc de titular asigurat.

„Concurența este benefică și ne ajută să ne dezvoltăm. Ne pregătim bine la antrenamente pentru a fi gata de noul sezon”, a reiterat portarul Cristian Avram.

„Nimeni nu are un loc de titular asigurat. Rămâne să demonstrez că merit să fiu în primul 11”, a punctat mijlocașul Mihai Plătică.

Petrocub Hâncești va debuta în noua ediție de campionat pe teren propriu. Partida cu Dacia-Buiucani Chișinău se va disputa pe 28 iunie, începând cu ora 20.

Alexandru Rusu

Alexandru Rusu

Autor

Citește mai mult