Sport

Campionatul Mondial de fotbal: Franța a câștigat grupa I, Senegalul are șanse să se califice în play-off

gsp.ro
Sursa: gsp.ro

Echipa națională de fotbal a Franței a câștigat grupa I a Campionatului Mondial, după ce învins selecționata Norvegiei cu scorul de 4:1, pe Boston Stadium. „Les Bleus” s-au impus fără emoții în fața garniturii a doua aliniate de scandinavi, care au preferat să lupte cu șanse mai mici pentru câștigarea grupei și să își odihnească piesele grele. Ousmane Dembélé a fost autorul unui hat-trick, iar un alt gol al „Cocoșilor Galici” a fost înscris de către Désiré Doué. Golul nordicilor a fost marcat de Thelonious Aagaard.

Franța va juca șaisprezecimile de finală cu Suedia, iar Norvegia va înfrunta Coasta de Fildeș.

În cealaltă partidă a grupei I, Senegalul a surclasat cu 5:0 Irakul și și-a asigurat în mare măsură calificarea în play-off.

Senegalul este prima echipă africană care marchează 5 goluri într-un meci de la Cupa Mondială, prin Habib Diarra, Ismaïla Sarr, Pape Gueye, autor a unei duble și Iliman Ndiaye.

Succesul „Leilor din Teranga” a fost facilitat și de faptul că Irakul a jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Rebin Solaka în minutul 13.

Alexandru Rusu

Alexandru Rusu

Autor

Citește mai mult