Externe

Rusia și Ucraina au efectuat un schimb de civili deținuți: șapte persoane au revenit în fiecare țară

Astra
Sursa: Astra

Rusia și Ucraina au efectuat un schimb de civili aflați în detenție, câte șapte persoane fiind transferate fiecărei părți. „Am reușit să readucem acasă încă șapte cetățeni civili ai Ucrainei, pe care Rusia i-a deținut ilegal în captivitate timp de ani de zile”, a declarat sâmbătă după-amiază ombudsmanul ucrainean Dmitri Lubineț, citat de RFI.

Astra
Sursa: Astra

Potrivit acestuia, printre persoanele revenite în Ucraina se numără cetățeni cu vârste cuprinse între 35 și 66 de ani, care au fost reținuți încă din 2022, în timpul ocupației Mariupolului, precum și a unor teritorii din regiunile Harkov, Zaporojie și Lugansk și din raionul Bucea al regiunii Kiev.

Anterior, sâmbătă, comisarul pentru drepturile omului din Rusia, Iana Lantratova, a anunțat că cinci locuitori ai regiunii Kursk s-au întors acasă din captivitate. Împreună cu aceștia au fost predate încă două persoane din alte regiuni ale Rusiei, notează RFI.

CITIȚI ȘI:

Redacția  TRM

Redacția TRM

Autor

Citește mai mult