Economic

Reforma salariilor: Profesorii universitari și cercetătorii vor primi sporuri de până la 2.500 de lei pentru titlul deținut

Ministerul Finanțelor a prezentat detalii despre reforma salarizării, care prevede majorarea sporurilor pentru titluri științifice și stabilirea unui premiu unic de 10.000 de lei. Proiectul își propune să asigure o mai mare echitate, însă introduce reguli mai stricte pentru acordarea sporurilor de performanță.

În cadrul ședinței Comisiei naționale pentru consultări și negocieri colective din 22 iunie, secretara de stat a Ministerului Finanțelor (MF), Maia Savva, a precizat că sporul lunar pentru gradul profesional va crește doar în sume fixe, începând cu anul 2028. Astfel, pentru deținerea titlului științific sau științifico-didactic, plățile vor fi majorate între 900 și 1.400 de lei.

Pentru funcția de conferențiar universitar și conferențiar cercetător, majorarea va fi de la 600 la 1.500 de lei, iar pentru cea de profesor universitar, profesor cercetător și profesor habilitat, plățile plățile vor crește de la 1.100 de lei la 2.500 de lei.

Sporul de performanță va fi oferit sub o altă formulă, a explicat Maia Savva:

Până în prezent, 99% din angajații sectorului bugetar au beneficiat de sporuri de performanță. Noi propunem includerea acestui spor de performanță de 10% prin majorarea valorilor de referință”.

În urma modificărilor propuse, maximum 45% din personal va fi eligibil pentru a primi sporul de performanță. Respectiv, cei care vor primi calificativul „excelent” la evaluare vor putea beneficia de un spor între 12% și 15%, în timp ce persoanele care vor obține calificativul „foarte bine” vor primi un spor de 6%.

Sporul pentru consolidarea capacităților instituționale ale autorităților publice locale amalgamate rămâne același, de 30%, și urmează să fie acordat până în anul 2030.

Referitor la premiile unice, Maia Savva a spus că ministerul își propune să limiteze cuantumul acestora, ca să nu existe diferențe între instituții.

Asigurăm echitate și propunem acordarea premiilor în limită de 2% din fondul anual al salariului de bază și fiecare angajat să primească premii unice pe parcursul unui an bugetar în valoare de 10.000 de lei”, a explicat secretara de stat.

Proiectul de lege propune mai multă flexibilitate în cooptarea angajaților pentru funcțiile cu deficit de angajări.

În baza unor criterii clare, va fi aprobată o listă de funcții necesare pe un termen determinat, de până la trei ani, cu posibilitatea de prelungire cu încă doi ani. Adică, pe parcursul a cinci ani, unele funcții vor putea beneficia de creșteri salariale între 10% și 30% pentru a asigura ocuparea funcțiilor deficitare în instituțiile statului”, a explicat Maia Savva.

În cadrul ședinței comune, membrii sindicatelor au atras atenția asupra mai multor deficiențe ale reformei, iar Ministerul Finanțelor a asigurat că toate propunerile enunțate vor fi analizate și integrate în noua lege, dacă vor fi relevante.

CITIȚI ȘI:

Liubomir Guțu

Liubomir Guțu

Autor

Citește mai mult